Marcin Trepka wiceprzewodniczący Komisji Konkurencji ICC Polska oraz Współkierujący Międzynarodową Grupą ds. Karteli i Leniency w Komisji Konkurencji ICC w Paryżu był panelistą podczas Międzynarodowych Warsztatów Prezesa UOKIK dotyczących tematyki karteli oraz programów łagodzenia kar (leniency), które miały miejsce 25 października 2016 r. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UOKiK.
Wydarzenie towarzyszyło obradom Grupy Roboczej Europejskiej Sieci Konkurencji ds. Karteli. Wzięli w nim udział przedstawiciele europejskich organów antymonopolowych, w tym: Komisji Europejskiej oraz niemieckiego, polskiego, litewskiego, włoskiego, francuskiego, holenderskiego oraz węgierskiego organu ochrony konkurencji. W wydarzeniu nie zabrakło również polskich i zagranicznych ekspertów zajmujących się prawem antymonopolowym i reprezentantów świata nauki. Podczas spotkania zostały omówione aktualne zagadnienia i wyzwania dotyczące skutecznego zwalczania karteli.
Spotkanie składało się z dwóch paneli. Pierwszy dotyczył wymiany informacji pomiędzy przedsiębiorcami oraz omówieniu, kiedy taka praktyka stanowi ograniczenie konkurencji. Druga część dyskusji poświęcona była strategiom dochodzeniowym urzędów antymonopolowych, w tym skuteczności programów leniency.
Przedstawiciele organów ochrony konkurencji prezentowali swoje przykładowe decyzje, w których stwierdzano naruszenie prawa konkurencji wraz z analizą konkretnych przykładów. Omawiali również swoje doświadczenia z funkcjonującymi u nich programami łagodzenia kar, które w zależności od jurysdykcji, stanowią istotne narzędzie w walce z kartelami przyczyniające się do wykrywania od 50% do 70% niedozwolonych porozumień rocznie (np. KE, Francja, Niemcy), lub instrument niewpływający w ogóle lub marginalnie na ich wykrywalność (np. Węgry, Polska). Z kolei Marcin Trepka przedstawił spojrzenie na programy leniency z perspektywy przedsiębiorców - potencjalnych wnioskodawców. Wskazywał na powody, które mogą hamować przedsiębiorców przed korzystaniem z procedury łagodzenia kar, m.in. brak pewności uwzględnienia wniosku przez organ i obawa przed jego odrzuceniem, czy pozwy odszkodowawcze podmiotów, które poniosły szkodę w wyniku działalności kartelu (private eforcement), zaszłości historyczne, które powodują, że ujawnienie informacji o niedozwolonych praktykach nie jest społecznie akceptowane. Wszyscy paneliści zgodzili się, że większa liczba wniosków leniency idzie w parze ze skutecznością wykrywania karteli oraz surowymi karami za naruszenia.
Komisja Konkurencji ICC aktywnie przyczynia się do rozwoju międzynarodowej polityki prawa konkurencji, w tym budowania dialogu pomiędzy przedsiębiorcami i organami ochrony konkurencji. W tym zakresie w kwietniu tego roku Komisja opublikowała dwa istotne dokumenty o znaczeniu międzynarodowym, to jest: (i) ICC Leniency Manual - przewodnik dla potencjalnych wnioskodawców po międzynarodowych programach łagodzenia kar oraz ICC proposal to ICN for a one-stop-shop for leniency markers - stanowiący propozycję dla Międzynarodowej Sieci Konkurencji (ICN) stworzenia mechanizmu gwarantującego wnioskodawcy leniency, który pierwszy wystąpił z wnioskiem przyznania pierwszeństwa również w innych jurysdykcjach objętych zgłaszanym naruszeniem (zob. http://www.iccwbo.org/advocacy-codes-and-rules/areas-of-work/competition/cartels-and-leniency/)
Zobacz więcej informacji o wydarzeniu na oficjalnej stronie UOKIK: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12653
Prof. Bělohlávek was an outstanding lawyer, founder of his own law firm, author and co-author of numerous publications on business law and international arbitration, a popular lecturer and a great friend of Poland and Poles.
We will miss him...
Ready to elevate your arbitration skills to the next level?
Registration for the ICC Comprehensive Training on Arbitration Practice at Jagiellonian University is now open!
Sekretariat Generalny ICC Poland
Biuro Związku Banków Polskich
ul. Kruczkowskiego 8
00-380 Warszawa
tel.:(+48) 22 48-68-109
tel.:(+48) 22 48-68-180
e-mail:sekretariat@iccpolska.pl