Komisje

powrót Aktualność

ŚRODA Z ADR: Transpacyficzne Porozumienie zmienia kurs. 2017-03-22

Transpacyficzne Porozumienie Zmienia Kurs

Transpacyficzne Porozumienie jest umową o wolnym handlu, która zawiera rozdział regulujący promocję oraz ochronę inwestycji zagranicznych. Porozumienie zostało podpisane przez dwanaście państw 4 lutego 2016 r., tj. Australia, Brunei, Kanada, Chile, Japonia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Singapur, Wietnam oraz Stany Zjednoczone. Negocjacje tego porozumienia trwały siedem lat. Niestety, 23 stycznia 2017 roku, Donald Trump podpisał dekret, który formalnie wycofał Stany Zjednoczone z Transpacyficznego Porozumienia.

Po wycofaniu Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznego Porozumienia, Donald Trump nawołuje do zawierania osobnych bilateralnych umów o wolnym handlu, również zawierających rozdziały o ochronie inwestycji zagranicznych. Wydaje się, że jest to ogólny trend, w którym zmierzają Stany Zjednoczone. Taka konkluzja wypływa z dwóch dodatkowych faktów, obok wycofania się z Transpacyficznego Porozumienia. Po pierwsze, już czasu od swojej kampanii prezydenckiej, Donald Trump atakuje wielostronne umowy o wolnym handlu, w szczególności Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu, który jego zdaniem wymaga gruntownych zmian. Po drugie, w momencie, w którym Donald Trump objął urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych, informacje dotyczące Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu, Transpacyficznego Porozumienia oraz Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji zniknęły ze strony internetowej Białego Domu.

W tej sytuacji, powstaje pytanie, czy wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznego Porozumienia doprowadzi do wzmocnienia Chin w regionie oraz globalnie. Do tej pory udział Stanów Zjednoczonych w Porozumieniu blokował Chiny w przyłączeniu się do negocjacji. Jednak, skoro Stany Zjednoczone nie wyrażają już zainteresowania Transpacyficznym Porozumieniem, m.in. Australijski rząd oświadczył, że pozostaje otwarty na dołączenie Chin oraz Indonezji do Porozumienia. 

 

© ICC Poland (Polish National Committee of the International Chamber of Commerce) | Copyright - 2016 All Rights Reserved