Komisje

powrót Aktualność

Międzynarodowe Warsztaty UOKIK. Kartele: wymiana informacji oraz procedura leniency 2016-11-08

Marcin Trepka wiceprzewodniczący Komisji Konkurencji ICC Polska oraz Współkierujący Międzynarodową Grupą ds. Karteli i Leniency w Komisji Konkurencji ICC w Paryżu był panelistą podczas Międzynarodowych Warsztatów Prezesa UOKIK dotyczących tematyki karteli oraz programów łagodzenia kar (leniency), które miały miejsce 25 października 2016 r. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UOKiK.

 

Wydarzenie towarzyszyło obradom Grupy Roboczej Europejskiej Sieci Konkurencji ds. Karteli. Wzięli w nim udział przedstawiciele europejskich organów antymonopolowych, w tym: Komisji Europejskiej oraz niemieckiego, polskiego, litewskiego, włoskiego, francuskiego, holenderskiego oraz węgierskiego organu ochrony konkurencji. W wydarzeniu nie zabrakło również polskich i zagranicznych ekspertów zajmujących się prawem antymonopolowym i reprezentantów świata nauki. Podczas spotkania zostały omówione aktualne zagadnienia i wyzwania dotyczące skutecznego zwalczania karteli.

 

Spotkanie składało się z dwóch paneli. Pierwszy dotyczył wymiany informacji pomiędzy przedsiębiorcami oraz omówieniu, kiedy taka praktyka stanowi ograniczenie konkurencji. Druga część dyskusji poświęcona była strategiom dochodzeniowym urzędów antymonopolowych, w tym skuteczności programów leniency.

 

Przedstawiciele organów ochrony konkurencji prezentowali swoje przykładowe decyzje, w których stwierdzano naruszenie prawa konkurencji wraz z analizą konkretnych przykładów. Omawiali również swoje doświadczenia z funkcjonującymi u nich programami łagodzenia kar, które w zależności od jurysdykcji, stanowią istotne narzędzie w walce z kartelami przyczyniające się do wykrywania od 50% do 70% niedozwolonych porozumień rocznie (np. KE, Francja, Niemcy), lub instrument niewpływający w ogóle lub marginalnie na ich wykrywalność (np. Węgry, Polska). Z kolei Marcin Trepka przedstawił spojrzenie na programy leniency z perspektywy przedsiębiorców - potencjalnych wnioskodawców. Wskazywał na powody, które mogą hamować przedsiębiorców przed korzystaniem z procedury łagodzenia kar, m.in. brak pewności uwzględnienia wniosku przez organ i obawa przed jego odrzuceniem, czy pozwy odszkodowawcze podmiotów, które poniosły szkodę w wyniku działalności kartelu (private eforcement), zaszłości historyczne, które powodują, że ujawnienie informacji o niedozwolonych praktykach nie jest społecznie akceptowane. Wszyscy paneliści zgodzili się, że większa liczba wniosków leniency idzie w parze ze skutecznością wykrywania karteli oraz surowymi karami za naruszenia.

 

Komisja Konkurencji ICC aktywnie przyczynia się do rozwoju międzynarodowej polityki prawa konkurencji, w tym budowania dialogu pomiędzy przedsiębiorcami i organami ochrony konkurencji. W tym zakresie w kwietniu tego roku Komisja opublikowała dwa istotne dokumenty o znaczeniu międzynarodowym, to jest: (i) ICC Leniency Manual - przewodnik dla potencjalnych wnioskodawców po międzynarodowych programach łagodzenia kar oraz ICC proposal to ICN for a one-stop-shop for leniency markers - stanowiący propozycję dla Międzynarodowej Sieci Konkurencji (ICN) stworzenia mechanizmu gwarantującego wnioskodawcy leniency, który pierwszy wystąpił z wnioskiem przyznania pierwszeństwa również w innych jurysdykcjach objętych zgłaszanym naruszeniem (zob. http://www.iccwbo.org/advocacy-codes-and-rules/areas-of-work/competition/cartels-and-leniency/)

 

Zobacz więcej informacji o wydarzeniu na oficjalnej stronie UOKIK: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12653 

ICC Advanced Arbitration Academy – możliwość aplikowania do 5 lipca 2025 roku2025-06-25

ICC Polska z przyjemnością zaprasza praktyków arbitrażu do aplikowania do ICC Advanced Arbitration Academy.

ICC Advanced Arbitration Academy, stworzona przez ICC Institute of World Business Law, to najbardziej zaawansowany i kompleksowy program szkoleniowy z zakresu arbitrażu. Został stworzony głównie z myślą o doświadczonych i średniozaawansowanych praktykach arbitrażu, którzy chcą rozwijać swoją karierę jako arbitrzy. Szkolenie odbywa się w czterech regionach: Azji, Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Europie Zachodniej.

 

czytaj więcej
Nowa Prezes ICC Polska: prof. nadzw. dr hab. Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz powołana na stanowisko w ramach kadencji 2024–20272025-06-09

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 19 maja 2025 roku prof. nadzw. dr hab. Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, radca prawny, założycielka oraz Senior Partner kancelarii GESSEL, została powołana do pełnienia funkcji Prezes Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC Polska).

czytaj więcej
© ICC Poland (Polish National Committee of the International Chamber of Commerce) | Copyright - 2016 All Rights Reserved